Szkoła pamięta 2022

Czcionka:
A- A A+
      Już po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 8 w Krośnie wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki Szkoła pamięta. Podobnie jak w ubiegłych latach odwiedziliśmy starą krośnieńską nekropolię – miejsce spoczynku osób zasłużonych dla historii Krosna i Polski, uczestników walk o niepodległość z lat 1812, 1831, 1846, 1863, 1914-1918, 1920.
Pamiętaliśmy również o Grobie Nieznanego Żołnierza, kwaterach żołnierzy poległych podczas II wojny światowej oraz żołnierzy AK spoczywających na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie. Nasi najmłodsi uczniowie tradycyjnie zapalili znicze pod pomnikiem znajdującym się w pobliski parku, który był miejscem tragicznych wydarzeń. W latach 1939 – 1943, a prawdopodobnie także w 1944 roku, Niemcy dokonywali tu egzekucji mieszkańców Krosna.
W tym roku zorganizowaliśmy również wycieczki patriotyczne – niezapomniane lekcje żywej historii. Był to wyjazd klas ósmych do miejsca uświęconego męczeństwem wielu Polaków oraz obywateli innych krajów Europy – Oświęcimia, gdzie podczas II wojny światowej mieścił się niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady – obecnie Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Natomiast najmłodsi uczniowie – pierwszoklasiści wybrali się do pobliskiego Żarnowca, gdzie znajduje się dworek – muzeum podarowany przez naszych rodaków wielkiej poetce i pisarce Marii Konopnickiej, autorce niezapomnianej Roty oraz baśni O krasnoludkach i o sierotki Marysi.

<< Poprzedni wpis Następny wpis >>