Wycieczka klas piątych w Góry Świętokrzyskie

Sicarios bang bang
Czcionka:
A- A A+
      W dniach 18 – 19 maja br. uczniowie klas piątych pod opieką wychowawców: p. Jolanty Teśniarz i p. Sylwestra Barana oraz pań: Beaty Szwed i Urszuli Karpińskiej przebywali w Górach Świętokrzyskich. Celem wycieczki było poznanie walorów tego regionu, czyli osobliwości przyrodniczych, zabytków i innych atrakcji turystycznych.
Pierwszego dnia, zaraz po dotarciu do Nowej Słupi, zwiedziliśmy Muzeum Starożytnego Hutnictwa, czyli słynne świętokrzyskie dymarki. Następnie wyruszyliśmy malowniczym szlakiem turystycznym prowadzącym przez Puszczę Jodłową na Święty Krzyż, zwany wcześniej Łysą Górą (594 m n.p.m.), gdzie znajduje się pobenedyktyński kompleks klasztorny. W tym średniowiecznym obiekcie o bogatej historii obejrzeliśmy ekspozycję Świętokrzyskiego Muzeum Przyrodniczego, a następnie kościół klasztorny, Kaplicę Oleśnickich, muzeum klasztorne z pamiątkami po benedyktynach i wystawą poświęconą misjom oraz kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego. Kolejnym punktem wycieczki była osobliwość przyrodnicza – świętokrzyskie gołoborza, czyli miejsce „gołe od boru”, pokryte rumowiskiem skalnym. Po przejściu do miejscowości Huta Szklana przejechaliśmy autokarem do Świętej Katarzyny, a tam mieliśmy okazję zwiedzić muzeum minerałów i skamieniałości oraz obejrzeć pokaz szlifowania kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Po tak intensywnym dniu przejechaliśmy do Bielin na zasłużony posiłek i nocleg w pensjonacie „Pod Kogutami”.
 

Kolejny dzień także obfitował w atrakcje. Po śniadaniu wyruszyliśmy w stronę Zagnańska, gdzie rośnie najsłynniejszy w Polsce pomnik przyrody – sędziwy dąb Bartek. Przejeżdżając przez Samsonów, podziwialiśmy ruiny XIX – wiecznej huty żelaza „Józef”. Potem udaliśmy się do Oblęgorka, gdzie w wielkim skupieniu i z ogromnym zainteresowaniem, które zostało docenione przez panią przewodniczkę, zapoznawaliśmy się z pamiątkami po wielkim pisarzu Henryku Sienkiewiczu. Z Oblęgorka przejechaliśmy w okolice Chęcin. Mieliśmy tam zarezerwowany godzinny pobyt w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie ruin średniowiecznego Zamku Królewskiego w Chęcinach. Po smacznym obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do Krosna.
Wycieczkę można śmiało zaliczyć do udanych. Humory i apetyty dopisywały. Nie zawiedli sprzedawcy pamiątek, którzy w tych dniach znacznie powiększyli swoje dochody ? Wszyscy uczestnicy dzielnie znieśli trudy podróży, więc są perspektywy na kolejne wyprawy.
 

 
<< Poprzedni wpis Następny wpis >>