Narodowe czytanie w SP8

Narodowe czytanie
Czcionka:
A- A A+
      Narodowe czytanie – to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie, zaś w 2020 wybrana została Balladyna Juliusza Słowackiego. Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony, czytaliśmy Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.  W 2022 roku odbyło się wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.
Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania była najbardziej znana powieści Elizy Orzeszkowej, entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów ponad 130 lat temu, Nad Niemnem. W całej Polsce akcja odbyła się 9 września, zaś w naszej szkole miała miejsce w piątek, czyli 8 września.
Dla naszych uczniów wybraliśmy fragment utworu – legendę o Janie i Cecylii – historię powstania rodu Bohatyrowiczów, przekazywaną z pokolenia na pokolenia i otoczoną szczególnym kultem, dawała ona bowiem świadectwo świetności ich rodziny i przypominała o wartościach, które przekazali swym potomkom jej założyciele.
<< Poprzedni wpis Następny wpis >>