
W dniach od 05 do 09 maja, nasza szkoła gościła pięciu amerykańskich nauczycieli – studentów. Przebywali oni w naszym mieście w ramach programu Erasmus nawiązanego z I LO w Krośnie. Jedna ze studentek, Ella Hawblitzel, była gościem naszej szkoły przez 2 miesiące. Zorganizowaliśmy w związku z tym tygodniowy happening Polsko-Amerykański. Cała szkoła była mocno zaangażowane w liczne quizy, zabawy, prezentacje, a nawet warsztaty kulinarne. Pierwszego dnia Ella, Katherine, Taylor, Josefa and Rian wzięli udział w rajdzie zorganizowanym przez panią Beatę Szwed oraz klasę VIa. Goście podziwiali Krosno z perspektywy okolic Zamku Kamieniec oraz Rezerwatu Przyrody-Prządek. Uczniowie opowiedzieli legendy związane z tym rejonem. Oczywiście konwersacje odbywały się w języku angielskim. W kolejnych dniach działo się naprawdę dużo. Studenci zaprezentowali siebie, opowiedzieli o kulturze, geografii, kulinariach, znanych postaciach oraz ciekawostkach związanych ze Stanami Zjednoczonymi. Przeprowadzili związane z tym quizy i zabawy. Spośród klas IV-V najlepsi w quizie okazali się Oliwia Biały i Ksawery Habrat. W klasach VI-VII zwyciężyli Karol Osuch i Szymon Niemczyk. Ale brawa absolutnie dla wszystkich uczestników. Liczy się bowiem dobra zabawa. W ramach rewanżu, uczniowie klas VII i VI przygotowali anglojęzyczne prezentacje o Polsce oraz Krośnie. Tym razem to goście byli sprawdzanie z wiedzy o naszym kraju i regionie. Brawa za zaangażowanie i profesjonalne podejście do tematu dla: Szymona Urbanka VIc, Mileny Szlachetki VIc, Anny Glazar VIc, Malwiny Domagalskiej VIIa, Amelii Galas VIIa, Natana Kielara VIIa, Ignacego Zajdla VIIa, Zuzanny Kaczor VIIb, Mai Jamki VIIb, Natalii Jaracz VIIb, Anastazji Zalewskiej VIIb Adama Bik VIIb, Jakuba Jasionowskiego VIIb.
Jedną z popularnych konkurencji w amerykańskich szkołach jest spelling words, czyli literowanie wyrazów z pamięci. Do zabawy zgłosiło się bardzo dużo uczestników, którym należą się szczególne słowa uznania za chęć i poświęcony czas związany z przygotowywaniem się do konkursu. Uczestnicy otrzymali listę około 80 słów, które mogły pojawić się w zabawie. O świetnym przygotowaniu uczniów świadczy fakt, że przeprowadzający konkurs Amerykanie, aby wyłonić zwycięzców, musieli wybierać własne słowa dla uczestników. Brawo uczniowie!! W kategorii klas IV-V wygrał Jakub Burek, najlepszy spośród VI-VII okazał się Natan Duel. Gratulujemy 🙂
Środek tygodnia należał do klas młodszych, które absolutnie ujęły naszych gości fantastycznym show, przygotowanym pod okiem pani Katarzyny Frankiewicz. Uczniowie podkreślili amerykański dzień pięknymi strojami, anglojęzycznymi piosenkami, wierszykami, tańcem oraz teatrzykiem w języku angielskim. W roli dwujęzycznych konferansjerek świetnie sprawdziły się Zofia Orzechowska i Aleksandra Ptak. W anglojęzycznym przedstawieniu o Królu Midasie zdolnościami aktorskimi wykazali się; Viktoria Bernat, Ignacy Prus, Wiktor Szetela, Maja Bodkowska. Recytowali w języku angielskim Szymon Kmieć Ic, Anna Tomasik IIIb, Maja Bodkowska, Aleksandra Rzeźnik IIIa. Konkurs na najlepszy amerykański strój okazał się dla naszych gości niezwykle trudny do rozstrzygnięcia. Po burzliwych dyskusjach jury zdecydowało się przyznać I miejsce dla Julii Ochotnickiej– występującej jako Statua Wolności, II miejsce dla Oliwii Sowy jako Myszki Minnie. Wszyscy uczestnicy otrzymali wyróżnienia, a ich fantazyjne przebrania możecie podziwiać na załączonych zdjęciach. Ella, Katherine, Taylor, Josef oraz Rian również opowiedzieli najmłodszym o Ameryce i przeprowadzili quiz w języku angielskim. Okazało się, że uczestnicy zarówno rozumieją, jak i potrafią odpowiadać w języku angielskim. Pierwsze miejsce wywalczyli Viktoria Bernat, Maja Bodkowska, Zofia Orzechowska. Brawo! Brawo! Brawo!
Na zakończenie tygodnia przygotowaliśmy niespodziankę w postaci warsztatów kulinarnych. Pięć grup chętnych uczniów klas szóstych wylosowało jednego z gości, a następnie wszyscy robili i lepili pierogi. Głównie z farszem ruskim ale były także dumpings z owocami i śmietaną na słodko. Zapach smażonej cebulki unosił się w szkole zapraszając do degustacji. Dzięki pomocy pani Agnieszki Cholewy wszystkie idealnie się ugotowały i ani jeden się nie zmarnował, a pani Aneta Woźniak czuwała nad sprawną organizacją w kuchni. Gratulacje młodzi kucharze: Izabela Domoń, Miłosz Gonet , Antoni Janas, Lena Jaworska, Karol Osuch, Emilia Stec, Aleksandra Sowa, Urszula Wywiórska, Sandra Gazda, Monika Jaracz, Oliwia Krawiec, Jan Materniak, Maciej Kubit, Jakub, Olszyk, Maksymilian Zalewski, Zuzanna Brzezińska, Paulina Uliasz, Kornelia Dołęgowska.
Amerykańscy goście, jak sami powiedzieli, spędzili z nami bardzo intensywny ale ciekawy tydzień. Było im bardzo miło, że wszyscy tak bardzo się postarali. Przekazuję w ich imieniu podziękowania. Są również pod wrażeniem, że nie znając języka polskiego bez problemu mogli się z nami porozumieć. Jeszcze raz brawo wy 🙂 . Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w obchody Święta Kultury Amerykańskiej i Polskiej. To dzięki waszej pozytywnej energii i współpracy mogliśmy wspólnie stworzyć tydzień pełen zabaw, inspiracji i nauki w odmiennej formie. DZIĘKUJEMY 🙂
Katarzyna Frankiewicz, Renata Gancarz, Iwona Widziszewska





















































































































































































































































































































































