8 listopada 2024 roku odbyła się jubileuszowa XX edycja Powiatowego Konkursu Pieśni, Poezji i Sztuki Patriotycznej zorganizowanego przez Miejski Zespół Szkół nr 8 w Krośnie, tradycyjnie objęta patronatem Prezydenta naszego miasta – Pana Piotra Przytockiego. Jak co roku miała ona miejsce w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, które na tę okazję zamieniło się w prawdziwą oazę patriotyzmu i sztuki.
Konkurs zgromadził uczestników z różnych szkół powiatu krośnieńskiego. W tym ważnym dla społeczności naszej Ósemki dniu byli z nami również przedstawiciele Podkarpackiego Kuratorium Oświaty oraz lokalnych władz, między innymi: Zastępca Prezydenta Miasta Krosna – Pan Grzegorz Rachwał, Przewodniczący Rady Miasta Krosna – Pan Zbigniew Kubit, radni naszego miasta oraz Pani Aldona Dydek- wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, powitani serdecznie przez Panią Martę Habrat – Dyrektora Miejskiego Zespołu Szkół nr 8 w Krośnie.
Wydarzenie miało na celu nie tylko promowanie utalentowanych artystycznie uczniów naszych szkół, ale przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. A jak nasi uczniowie i nauczyciele pojmują i definiują patriotyzm, mogliśmy się dowiedzieć z sondy przeprowadzonej przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 8 w Krośnie.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu, przybliżonym nam przez szkolnego koordynatora – Panią Joannę Oryszczak, były wartości związane z historią naszego kraju oraz dziedzictwem narodowym.
Tego roku w konkursowe szranki stanęli nie tylko uczniowie klas IV – VIII, ale również nasi najmłodsi artyści z klas I – III. Wykonawcy prezentowali swoje talenty artystyczne, wzbudzając żywe emocje wśród publiczności. Różnorodność prezentowanych utworów, od klasyki po współczesną poezję i kompozycje muzyczne, przyczyniła się do niesamowitej atmosfery pełnej radości, wzruszeń i refleksji. W tegorocznej edycji konkursu oceniano również prace artystyczne w kategorii: rysunek i malarstwo.
Jury, składające się z nauczycieli – specjalistów w swojej dziedzinie, miało trudne zadanie. Ostatecznie przyznano nagrody w kilku kategoriach wiekowych, a także wyróżnienia za szczególne osiągnięcia artystyczne.
W kategorii „malarstwo” nagrodzono:
- Zuzannę Porębę ( SP 8) – I miejsce,
- Lenę Zimę (SP 3) – II miejsce,
- Aleksandrę Półchłopek (SP 8) – III miejsce.
W kategorii „rysunek” zostali nagrodzeni:
- Jakub Pilecki (SP 8)- I miejsce,
- Zuzanna Giżka (SP 8) – II miejsce,
- Kacper Pasterkiewicz (SP 3) – III miejsce.
W kategorii „recytacja” w grupie wiekowej I – III zostali nagrodzeni:
- Florian Winiarski (SP 8) – I miejsce,
- Mikołaj Ohar (SP 3) – II miejsce,
- Adam Kmiotek (Niepubliczna SP Niebieska 21) – III miejsce.
W kategorii „recytacja” w grupie wiekowej IV – VIII nagrodzono:
- Ignacego Bigosińskiego (SP 4) – I miejsce,
- Liliannę Fakadej (SP 7) – II miejsce,
- Julię Półchłopek (SP Krościenko Wyżne)- III miejsce,
- Gabrielę Wacek (SP 14) – wyróżnienie.
W kategorii „solista” w grupie wiekowej I-III nagodzeni zostali:
- Helena Stec (SP 3)- I miejsce,
- Anna Tomasik (SP 8)- II miejsce,
- Anastazja Urban (SP Łężany)- III miejsce.
Natomiast w kategorii „solista” w grupie wiekowej VI-VIII nagrodzono:
- Elizę Mularz (SP 12) – I miejsce,
- Maję Zygmunt (SP 6) – II miejsce,
- Maję Ryzner (SP 10)- III miejsce,
- Norberta Gaja (SP Odrzykoń), Marzenę Nowak i Michała Juszczyka (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy) – wyróżnienia.
W kategorii chór/zespół nagrody otrzymali:
- Chór Varia (SP 8) – I miejsce,
- Chór Bemolki (SP 3) – II miejsce,
- Chór z SP 14 w Krośnie – III miejsce,
- Zespół Promyczki (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy) – wyróżnienie.
XX edycja Powiatowego Konkursu Pieśni, Poezji i Sztuki Patriotycznej w RCKP w Krośnie zakończyła się pochwałami dla wszystkich uczestników i organizatorów. Wiele osób już teraz wyraża chęć udziału w kolejnej edycji, co dowodzi, że tego typu inicjatywy są niezwykle potrzebne i doceniane w lokalnej społeczności.
Takie wydarzenia są okazją nie tylko do rozwijania pasji artystycznych i pielęgnowania wartości patriotycznych, które są fundamentem naszej narodowej tożsamości, ale również do kształtowania przyszłych pokoleń świadomych swoich korzeni i historii.