Poradniki dla rodziców

Szanowni Państwo, polecam Waszej uwadze:
 
„Poradnik dla rodziców – rola rodziny i osób bliskich w promocji zdrowia psychicznego i w zapobieganiu zachowaniom autodestrukcyjnym u młodzieży”
 
autorzy: Krzysztof Szwajca, Milena Kansy, Piotr Kasprzak, Konrad Markiewicz, Marta Szwajca.
 
Fragment :
 
Rodzicu, jeśli przeglądasz ten Poradnik, prawdopodobnie wychowujesz nastolatka. Twoje dziecko zachowuje się dziwnie, zaskakująco, zmieniło się albo mówi, że nie chce mu się żyć.
Niewykluczone, że dostrzegłeś dziwne ślady na jego nadgarstku i nie wierzysz, że to sprawka kota. Może właśnie się dowiedziałeś, że z twoim dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, może wiesz o tym od dawna.
Ten Poradnik ma ci pomóc. Znajdziesz tu informacje dotyczące tego, jak radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi w życiu rodziny, w jaki sposób postępować z dojrzewającym dzieckiem w kryzysie, gdzie szukać wsparcia. Przeczytasz o tym, jak zredukować czynniki ryzyka wystąpienia zachowań autoagresywnych, myśli i zamiarów samobójczych oraz jak wzmocnić czynniki chroniące twoje dziecko. Opisujemy zjawiska, które wydają się niezrozumiałe i tajemnicze. Stoją bowiem w sprzeczności z oczekiwaniem, że ludzie raczej chcą żyć i odnosić sukcesy, unikają bólu i dążą do przyjemności. Widok krwi, ran, strupów, blizn i szwów jest straszny, szczególnie jeśli zobaczysz je u swojego dziecka. Możliwe, że będziesz w szoku. W emocjonalnym pomieszaniu. Informacja, że twoje dziecko chce się zabić albo samo siebie rani to jedno z najbardziej przerażających, budzących niepewność i niepokój doświadczeń w życiu rodzica.
 
O próbach samobójczych i autoagresji trudno jest mówić i myśleć. Budzą potworne zamieszanie emocjonalne. Straszą, przerażają, budzą panikę, ale także odrazę, niechęć, poczucie bezradności. Już samo ich nazwanie potrafi wywołać lęk o życie dziecka. Samobójstwo i samookaleczenia nie są prostym tematem. Za to podjęcie szczerej rozmowy o problematycznych kwestiach może uratować życie.
 
Mierzenie się z autoagresją albo z chęcią zabicia się dziecka to wspólny trud całej rodziny. Każda rodzina jest wyjątkowa i szuka swoich sposobów poradzenia sobie z wyzwaniami wspólnego życia.
 
Cały poradnik do przeczytania po kliknięciu na zdjęcie powyżej
 
 
poradnikdlarodzicow2Polecam również Państwa uwadze poradnik „Depresja to choroba, a nie gorszy dzień” , który w przestępny sposób pozwala zapoznać się z faktami dotyczącymi depresji.
 
Cały poradnik do przeczytania po kliknięciu na zdjęcie obok