Klasy piąte w Górach Świętokrzyskich

Opublikowano: poniedziałek, 04.06.2018
Autor: p. J. Teśniarz

W dniach 29 – 30. 05. br. Uczniowie klasy: V b i V c wraz z kilkorgiem przedstawicieli z kl. V a, pod opieką pań: Renaty Gancarz, Eweliny Swołkowicz i Jolanty Teśniarz przebywali w Górach Świętokrzyskich. Bogaty program wycieczki pierwszego dnia obejmował zwiedzanie klasztoru na Świętym Krzyżu oraz znajdującego się w jego kompleksie Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Następnie uczestnicy wycieczki z zapartym tchem podziwiali gołoborza z platformy widokowej. Po przejściu na parking autokarem udali się do miejscowości Święta Katarzyna, gdzie mieści się Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Tam piątoklasiści oglądali wspaniałe eksponaty, a także dowidzieli się, na czym polega obróbka kamieni szlachetnych i półszlachetnych.

Drugiego dnia wczesnym rankiem wycieczka odwiedziła sędziwy dąb Bartek. Grupa na chwilę zatrzymała się też w Samsonowie przy ruinach wielkiego pieca – pozostałości huty żelaza z 1835 r. Kolejnym punktem programu był dworek Henryka Sienkiewicza w Oblegorku, który wywarł na uczestnikach ogromne wrażenie. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie ruin średniowiecznego zamku królów polskich w Chęcinach, podczas którego można było zobaczyć pokaz tańców dawnych i podziwiać spektakularny wystrzał z hakownicy.

Pełni wrażeń, w znakomitych nastrojach, bogaci w pamiątki i nową wiedzę uczestnicy wycieczki powrócili do Krosna. W tym miejscu pragniemy podziękować krośnieńskiemu oddziałowi PTTK i przewoźnikowi „Barbara” za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.