Zielona Szkoła 2008

Opublikowano: czwartek, 25.09.2008

Kilka pierwszych, czerwcowych dni (od 2 do 10.06) uczniowie trzecich klas spędzili nad morzem we Władysławowie, wyjechali tam na „Zieloną szkołę”. Celem wyjazdu było zwiedzenie wielu ważnych historycznie i przyrodniczo miejsc; poznanie morza, nauka obcowanie z naturą, zrozumienie, że jest się częścią otaczającego piękna. W trakcie podróży do Władysławowa uczniowie zwiadzili Warszawę, przede wszystkim Stare Miasto, zobaczyli Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki. Dzieci były pod dużym wrażeniem stolicy.

Po dotarciu na miejsce uczestnicy wycieczki zostali zakwaterowani w pięknej willi, prawie nad samym morzem. Pierwszego dnia pobytu wczesnym rankiem dzieci wybrały się na powitanie morza, było to dlalwszystkich bardzo duże przeżycie, tym bardziej, że dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z morzem. W tym dniu zwiedziły również Władysławowo, które jest nadmorskim ośrodkiem turystycznym, położonym u nasady Półwyspu Helskiego. Wyjątkowe położenie i dzika przyroda przyciągają tu wielu turystów. Dzieci zwiadziły „Dom Rybaka”, obejrzały panoramę miasta z jego tarasu widokowego, spacerowały „Aleją Gwiazd Sportu”, zwiedziły Ośrodek Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo”. Najwięcej jednak frajdy sprawiły popołudniowe zabawy na plaży. Kolejnym punktem zwiadzania była latarnia morska na Rozewiu – najdalej na północ wysuniętym punkcie Polski. W Gdyni dzieci zwiedziły Port, zobaczyły ORP „Błyskawica”. „Dar Pomorza” zwiedziły Muzeum Oceanograficzne z przepięknymi okazami. Dużą atrakcją w tym dniu był rejs pirackim statkiem „Dragon”. Gdańsk natomiast zachwycił wszystkich swoimi przepięknymi zabytkami: Starówka, kamieniczki, urokliwe uliczki, bramy, fontanna Neptuna zrobiły na wszystkich niezapomniane wrażenia. Z wieży kościelnej NMP mali turyści oglądali panoramę Gdańska, a podczas rejsu statkiem zwiedzali Port Północny i stocznię. Statkiem dopłynęli do Westerplatte. Pobyt tam był niezapomnianą lekcją historii. Wszystkich zaciekawił pomnik „Obrońców Wybrzeża” upamiętniający heroiczną walkę we wrześniu 1939 roku.

Dużą atrakcją dla wszystkich była wyprawa do helskiego fokarium, dzieci poznały zwyczaje tych mądrych ssaków. Wiele wrażeń dostarczył też spacer po sopockim molo, które prowadzi w morze na odległość 450 metrów od brzegu i jest jednocześnie przystanią żeglugi pasażerskiej i jachotowej.

Ciekawą przygodą dla wszystkich dzieci była wycieczka do Malborka i zwiedzanie zamku, siedziby Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego. Jest to najpotężniejszy gotycki zespół zamkowy na świecie.

Podczas pobytu nad morzem dopisywała wspaniała, słoneczna pogoda, co pozwoliło na pełne korzystanie z jej uroków. Były więc wspaniałe zabawy w morzu i na plaży, ranne i wieczorne spacery brzegiem morza, oglądanie wschodów i zachodów słońca. Zielona szkoła – to również nauka. Zajęcia były ciekawe i tematycznie związane z miejscem pobytu. Nie było czasu na nudę. Na pewno czas spędzony na Bałtykiem długo pozostanie w pamięci wszystkich, a chwile tam spędzone będą wracać we wspomnieniach.